روش هایی اعجاب انگیز برای تقویت و افزایش مهارت شنیداری (Listening skill)

فهرست مطالب

همانطور که میدانید، چهار مهارت اصلی برای یادگیری یک زبان وجود دارد:

1. شنیدن (Listening)

2. خواندن (Reading)

3. نوشتن (Writing)

4. صحبت کردن (Speaking)

 

کاربرد این مهارت ها به هم وصل و مرتبط است، اما صحبت کردن بیشترین طرفدار را دارد. قبل از صحبت کردن چه کاری باید انجام دهیم؟ در کودکی قبل از صحبت کردن چه کار می کنیم؟

قطعا، گوش میدهیم!

انسان از زمانی که متولد می شود در حال شنیدن است. حتی وقتی یک نوزاد است، دیگران با او صحبت می کنند- بدون اینکه بتواند پاسخی دهد. بنابراین زبانی که در اطراف خود می شنود، زبانی می شود که ناخودآگاه دریافت میکند.در زبان انگلیسی نیز، گوش دادن می تواند به طور قابل توجهی  به بالا رفتن مهارت صحبت کردن کمک کند و برای ارتباطی موثر ابتدا باید گوش کردن را یاد بگیریم.

معرفی 5 روش برای تقویت مهارت شنیداری:

  1. فقط به فایل های صوتی گوش کنید- بدون متن!

این روش بسیار ساده است. فقط به فایل صوتی گوش کنید- متن را از قبل و همزمان نخوانید زیرا در این مرحله قرار است تنها روی مهارت شنیداری خود کار کنید تا متوجه شوید بدون مهارت دیداری چه مقدار از متن برای شما قابل فهم است. یک سری کلمات یا عبارت هایی که متوجه می شوید را یادداشت کنید و با گوش دادن بیشتر تعداد آنها را افزایش دهید.

نکات مهم:

  • فایل صوتی، خیلی از سطح شما بالا تر نباشد.
  • تمرکز خود را روی مفهوم کلی بگذارید به جای کلمات و یا متوجه شدن فایل صوتی کلمه به کلمه.

   2. این روش را تکرار کنید

خیر! هنوز وقت آن نرسیده که به متن نگاه کنید. خیلی از شاگرد ها به اشتباه در این مرحله به سراغ متن  می روند. توجه داشته باشید که هدف اینجا مهارت شنیداری  شما است، پس روی فایل صوتی و این مهارت متمرکز بمانید. مرحله قبل را تکرار کنید. بیشتر گوش کنید و تا جایی که امکان دارد کلمات و عباراتی که متوجه می شوید را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند تا مفهوم اصلی را متوجه شوید تا جایی که دیگر برای نوشتن چیزی در فایل صوتی باقی نماند.

  3. متن را بررسی کنید:

حالا میتوانید به سراغ متن برید. متن را با دقت مطالعه کنید، آیا مفهوم متن را درست متوجه شده بودید؟ زمانی که متن را می خوانید سعی کنید معنی هر کلمه ی جدید را حدس بزنید و در نهایت معنی کلمات را در دیکشنری چک کنید. در این بخش کلماتی را که ممکن است در صحبت کردن به شما کمک کنند را یادداشت کنید و یک لیست از کلمات تهیه کنید. در کنار کلمات جدید، ممکن است کلماتی هم به کار رفته باشند که از قبل با آنها آشنایی داشته اید ولی متوجه آنها نشدید؛ به دلایل مختلفی چون تلفظ آنها، سرعت یک انگلیسی زبان در صحبت کردن و یا قرار گرفتن آن کلمه در کنار کلمات دیگر و غیره. پس به آن کلمات نیز توجه کنید، گوش دهید و تکرار کنید.

توجه کنید:

  • همیشه فایل های صوتی ای را انتخاب کنید که به همراه متن هستند.
  • چک کردن معنی کلمات قواعد خاصی دارد که در پست های بعدی برای شما توضیح خواهیم داد.

   4. گوش کنید و بخوانید

بعد از خواندن و بررسی متن، پیشنهاد ما به شما این است که چندین بار گوش کنید و همزمان از روی متن بخوانید. در این مرحله از مهارت های شنیداری و دیداری همزمان استفاده می کنید. به ارتباط بین کلماتی که می بینید و صداهایی که می شنوید توجه کنید. روی کلمات، عبارات و تلفظ آنها تمرکز کنید. تقریبا این کار را چندین بار انجام دهید تا ارتباط بین مهارت های دیداری و شنیداری شما بهبود یابد.

نکته: اگر کلمات و عبارات زیادی وجود دارند که برای شما جدید هستند، می توانید کار کردن روی فایل  های صوتی را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید.  مراحل را روی هر قسمت جداگانه انجام دهید. به عنوان مثال پاراگراف به پاراگراف پیش برید.

  5. دوبار بدون متن گوش کنید

در این بخش بدون متن دوباره و دوباره گوش کنید. در این مرحله باید بتوانید بدون کمک متن تقریبا بخش عمده ای از فایل صوتی را متوجه شوید. در هر زمان دیگری که فرصت داشتید به این فایل گوش کنید، با این تکرار سطح مهارت شنیداری شما تقویت خواهد شد و از آنجایی که دیگر این عبارات و کلمات را بدون نوشتار آنها متوجه می شوید، راحت تر می توانید متوجه آنها در مکالمات باشید و همچنین آنها را در مکالمه های خود استفاده کنید.

نکته: یادگیری هیچ مهارتی به صورت جادویی آسان نمی شود، بنابراین برای بهتر کردن مهارت شنیداری خود و در نتیجه مهارت صحبت کردن باید وقت بگذارید، تمرین کنید و این کار را هر روز ،حداقل تا 21 روز، انجام دهید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
مشاوره آنلاین